Chodníky na dotvorenie koloritu záhrady

by spravca

Záhradu netvoria len záhony, živé ploty, záhumienky alebo ovocné stromy. Pre dokonalý vzhľad vašej záhrady zvoľte správny typ chodníka. Na trhu  je veru z čoho vyberať. Sústreďte sa nielen na materiály, ale aj na prepojenie jednotlivých častí záhrady a domu. Chodníky by mali byť samozrejme funkčné a odolné voči výkyvom počasia.

Zamerajte sa na vlastnosti a funkciu chodníkov

Pri plánovaní nového chodníka si uvedomte na aké účely bude slúžiť. Chodník vedúci k hlavnému vchodu alebo ku garáži musí byť postavený z odolných materiálov. Naopak chodníky priamo v záhrade majú skôr dekoratívnu funkciu a ich odolnosť môže byť nižšia. Aj v záhrade by ste však mali vystavať taký chodník, po ktorom sa bude dať chodiť  v daždivom počasí alebo v zime po napadnutí snehu. Ak máte v rodine malé deti alebo seniorov, nezabudnite na bezpečnosť. Chodník by mal byť rovný a nemal by sa šmýkať, optimálna šírka je minimálne 60 centimetrov. Povrch chodníka musí viesť zarovno s terénom, aby nebol počas dažďa zaplavovaný a neprekážal pri kosení trávy. Nebojte sa výstavby viacerých chodníkov, ktoré budú spájať jednotlivé časti záhrady alebo viesť okolo stromov či kríkov.

Kamenné a tehlové chodníky

Na výrobu kamenných chodníkov v záhrade sa využívajú okruhliaky a prírodný kameň. Dosky vyrobené z prírodného kameňa sa dobre umiestňujú do zeme. Môžete pomocou nich vytvárať akékoľvek tvary a oživia každú záhradu. Do takéhoto chodníka budete musieť investovať vyššiu čiastku, ktorá sa vám vráti v životnosti a farebnej stálosti. Chodníky z okruhliakov vyzerajú skvele, ale  ich výstavba je veľmi prácna. Výbornou voľbou materiálu pre stavbu chodníka je tehla. Tehla sa ukladá na upravený povrch zasypaný pieskom. Výhodou tehly je jej trvácnosť a protišmykový povrch. Teplá farba tehál vyzerá úžasne v kontraste so zelenou záhradou.

Betónové a drevené chodníky

Betónové chodníky sú lacným variantom a náhradou kamenného povrchu. Nemusíte sa báť, že by betón v záhrade nevyzeral dobre. Dnes sa dajú zakúpiť betónové kocky s rôznou úpravou povrchu a vo veľkej farebnej škále. Betónové dlaždice môžu byť drsné, lesklé alebo brúsené. Hodia sa preto nielen na výstavbu chodníka, ale aj ako podklad pri stavbe terasy alebo okolia bazénu. Veľmi dobre vyzerá v záhrade drevo, ktoré je prírodným materiálom. Zakúpiť si môžete drevené dlaždice alebo dosky. Samozrejme, že drevo musí byť ošetrené špeciálnou impregnáciou.

Medzi druhy dreva vhodné na stavbu chodníka patrí agátové, smrekové a dubové. Nezabudnite, že pri drevenom chodníku je potrebné ukladať jednotlivé dosky mierne nad povrchom zeme, aby mohlo drevo vysychať. Nevýhodou drevených chodníkov je ich krátka životnosť a šmykľavosť. Náhradou dreva môže byť mulčovacia kôra. Kôra sa hodí do kútov záhrady alebo na vysypanie krátkych trás. Takýto chodník treba každé dva až tri roky dopĺňať, ale dá sa vytvoriť veľmi rýchlo a ide o lacné riešenie.

 

You may also like